معرفی و اهداف

گذشته از لطافت و بردباری موجود در روابط بشر امروز که بعضاً نمونه آن را در بازی‌های جام جهانی فوتبال برزیل مشاهده مي‌شود، دو مؤلفه مهم جهان امروز، ناشکیبایی انسان و توسعه بربریت در روابط بین آنها و تخریب محیط زیست و محدودسازی فضای حیاتی در برابر موجوداتی است که میلیون‌ها سال قبل از ما روی کره زمین ظاهر شدند و طی این دوره بدون ما زندگی کردند ولی اینک این یا آن گونه در این یا آ‌ن نقطه از جهان از حضور و وجود ما انسان‌ها در معرض خطر می‌باشند. عامل هر دو این فاجعه زیستی، انسان است.  تنوع زندگی و زیبایی‌های خارق‌العاده حیات وحش و موجودات رنگارنگ آن در هوا، دریا و خشکی میراث گرانبهای تمدن زمین است که اکنون در معرض خطر فرهنگ انسان‌ قرار گرفته و عنقریب است در کنار تنش‌ها و جنگ و جدالی که بطور روزمره در گوشه و کنار جهان می‌بینیم، طشت نابسامانی در حوزه‌های متعدد زیستی بر زمین افتد. فشار بیش از حد بر طبیعت، از بین بردن جنگل‌ها و اراضی کشاورزی برای برپایی سازه‌های صنعتی، شکار بی‌رویه حیوانات، مصرف بی‌رویه آب و ... خطر انقراض برخی گونه‌ها، ‌بیابان‌زایی، کمبود و بحران آب و کاهش کیفیت آب و هوا را بدنبال دارد.

بسیاری از حیوانات مثل ماهی کد، پرنده‌ای بنام «دودو» و «کبوتر مسافر» زمانی در شمار بسیار زیاد در پهنه کره خاک زندگی می‌کردند ولی امروز دو تا از آنها منقرض شده و ماهی کد در معرض خطر جدی انقراض قرار دارد. دلیل آن عمل انسان‌ است. انسان‌ این حیوانات را شکار کرده و می‌خورد بدون اینکه نگرانی چندانی براي حفاظت آنها حتي براي آينده خود داشته باشد. بنابرین بتدریج تعداد اين موجودات کاهش یافته و اگر دير بجنبيم منقرض می‌شوند. اگر انسان احساس و علاقه بیشتری در زمینه محافظت از محیط زیست و حیوانات آن داشت و نقش آنها را در اکوسیستم‌ها و اهمیت آنها را برای نوع انسان درک می‌کرد، گونه‌های مزبور هم اکنون نیز در اطراف ما وجود داشتند. محافظت از این نظر برای انسان امروز مهم است که بدون آن اکوسیستم‌های اطراف ما سقوط می‌کنند و حیوانات آن منقرض می‌شوند. انسان‌ها از حیوانات بزرگ و نسبتاً جالب مثل میمون، ‌ببر و عقاب حفاظت می‌کنند ولی لازم است از تمامی حیوانات و از جمله عروس دریایی، زنبور و ماهی کد نیز محافظت بعمل آید.

محافظت تنها متعلق به حیوانات نیست بلکه همه موجودات زنده را شامل می‌شود. در مفهوم محافظت لازم است به محافظت از طبیعت در برابر سیلاب‌ها، آتش‌سوزی، ایجاد صحراهای جدید و خشکسالی و امثال آن توجه شود. از سکونتگاه‌ها و مناطق طبیعی مثل جنگل‌های بارانی محافظت بعمل آید. اگر جنگل‌های بارانی تخریب شوند، ‌تولید گازهای گلخانه‌ای افزایش یافته و زمین گرم می‌شود. گرمایش زمین موجب ذوب یخ‌های قطبی شده و سطح  آب دریاها بالا می‌آید و آب روی مناطق پست زمین و از جمله بسیاری از شهرهای بندرگاهی زمین جاری می‌شود. مسئله دیگر تولید بیابان در این یا آن نقطه از جهان است. این زمانی است که گرمایش زمین منجر به کاهش آب و در نتیجه کاهش گیاهان شده و زمین لخت و لم‌یزرع می‌شود. در این حالت زمین نه تنها چون سواحل دریاها عقیم و بیابانی است بلکه گرم و خشک و برای زندگی انسان‌ها نامطلوب است.

محافظت از محیط زیست توسط انسان و جلوگیری از خساراتی انجام می‌شود که  توسط انسان به زمین وارد می‌گردد. آنچه ما کمتر بدان مي‌اندیشيم آن است که بدون مفهوم محافظت زندگی ما در عرصه طبيعت تغییر می‌کند. منابعی چون آب، مواد سوختی، ‌چوب و غذا کمتر می‌شوند و در نتیجه قادر به محافظت از خود و سیاره‌مان نیستیم. وقتی این مواد کم شوند، وضعیت کشورهای مختلف چنان نومید‌کننده می‌شود که بعضاً برای بدست آوردن منابع مجبور به جنگ با کشورهاي ديگر می‌شوند. این جدال‌ها بنوبه خود خسارت بیشتری به طبيعت وارد کرده و باعث می‌شود منابع کره زمین نادرتر و ناياب‌تر شوند.

پس باید تغییرات جهان را دریافت و هر چه زودتر اصلاحات مناسبی در محیط اطراف‌ اعمال کرد. سه پدیده انقراض موجودات، گرمایش زمین و جنگ بر سر منابع از جمله سرنوشت محتوم نسل‌های آینده است و اگر بخواهیم در نتیجه آنها کره زمین حفظ شود از هم‌اکنون باید خود را به آن عادت دهیم. باید کاری کنیم. چه بهتر که هر کس در هر نقطه از جهان عضو افتخاری و فعالي در حوزه محافظت از طبيعت باشد و وظایفی در خور سطح دانش و تعهد خود بعهده گیرد. اگر برای فردا دنیای بهتری می‌خواهیم باید از امروز به فکر آن باشیم. آموزش و بکارگیری نسل جوان در این زمینه اهمیت حیاتی دارد.      

مطالب این سایت، دانستنی‌ها، اخبار، اطلاعات، مفاهيم و تحليل‌هاي مستقيم يا غيرمستقيم مرتبط به حیوانات با تأكيد بر رفتار آنها و رفتار با  آنها است. سه حوزه اصلی رفتار حیوانات، شناخت عمومی، رفتارهای جالب و منحصر بفرد و نیز اخبار مربوط به آنها است. در حوزه شناخت حیوانات بصورت مختصر به بررسی انفرادی هر یک از جانوران پرداخته و در صورت لزوم زمینه‌های بیولوژیک مبانی رفتاری آنها بخصوص در زمینه تغذیه، تولید مثل، دفاع/تهاجم و ... مبادرت می‌شود و رفتار خاصی که حیوان با آن شناخته می‌شود معرفی می‌گردد. غوررسی اساسی در زمینه رده‌بندی، تاریخچه تکاملی، خصوصیات دقیق بیولوژیکی و مطالب پیچیده‌تر در مورد حیوانات مورد مطالعه در حوصله مباحث این سایت نیست. خواننده پس از مشاهده مطالب آن قادر است با مراجعه به کتب مرجع، منابع اینترنتی و مباحث آکادمیک اطلاعاتش را گسترش دهد.

در این سایت مطالب جدی و طنز و هر آنچه درباره حیوانات است، گرد می‌آیند؛ به داستان‌های کهن اشاره می‌شود و مقالات و مطالب علمی ارائه می‌گردد. همه اینها منوط به آن است که مطالب ارائه شده بنوعی به حیوانات برگردد و رمز و راز زندگی و حیات آنها را بر ما مکشوف سازد و كمكي براي حفظ آنها و حفظ زيبايي‌هاي آنها و طبيعت باشد.   

زمینه‌های اصلی مباحث سایت را می‌توان بصورت زیر خلاصه کرد:

© شناخت مختصر از بیولوژی حیوان

© شناخت رفتارهای عمومی و رفتارهاي خاص حیوانات

© اخبار مربوط به حیوانات در سطح جهان و ایران با نگاه تحليلي‌

© مباحث مربوط به حفاظت از حیوانات و محیط زیست

مطالب فوق بصورت اخبار و تک‌نگاشت‌ها در سایت تنظیم مي‌شود. مطالب بشيوه متداوم عرضه مي‌شود. از خوانندگان دعوت می‌شود علاوه بر دبنال كردن مطالب، خود در آن شرکت نمایند. سایت دست کسانی را می‌فشارد که ایده یا پیشنهاد جدیدی در زمینه موارد فوق و کنش‌های رفتاری حیوان و انسان دارند‌ و آنها را مطرح می‌سازند و خود مواد و مطالبی گرد می‌آورند تا بکمک یکدیگر مجموعه مطالب مناسبی جمع‌آوری و آنها را به‌روز کنیم. در هر مورد مطالبي كامل و حتي‌المقدور بي‌نقص ولي در منتهاي ساده‌نويسي، توجه به مضامين عمومي‌تر و گريز از ارائه مطالب تخصصي كه فقط براي كساني مفيد است كه بشيوه حرفه‌اي كار را دنبال مي‌كنند و لذا بايد در مجامع دانشگاهي، نهادهاي اداري و انجمن‌هاي طبيعت‌دوستان فعاليت داشته و نياز روز خود را بشيوه علمي و تحقيقي هموار سازد.

تا كنون بخشی از سایت به مقالات و کتاب‌های گرداننده سايت اختصاص یافته است.


صفحه اصلي
CONTACT INFORMATION:
Animal Departement, Agriculture and Natural Resources Research Center of Qom, IRAN
Designed and performed by: Mortaza Beiki                                                                Telephone: 09126513578                                                                 ferimora@gmail.com