آینده گربه‌های بزرگ

گروه ابتکاری گربه‌های بزرگ وابسته به انجمن جغرافیای ملل از دانشمندان و حفاظت‌گرایان حمایت می‌کند تا روی حفاظت از گربه‌های بزرگ در شرایط وحش تحقیق کنند. این انجمن به حمایت از بیش از 80 پروژه ابتکاری برای محافظت از 7 گربه شاخص در 27 کشور جهان پرداخته و بیش از 1000 جایگاه نگهداری دام ساخته است تا از دام‌ها، مردم و گربه‌های بزرگ مراقبت به عمل آورد.

آینده گربه‌های بزرگ مشکل

گربه‌های بزرگ در سراسر جهان در معرض تهدید جدی قرار دارند. انقراض بسیاری از جمعیت‌های آنها در سطح بومی قریب‌الوقوع است. شیر، ببر، ‌جیتا، پلنگ، جاگوار و دیگر گربه‌سانان، قربانیان از بین رفتن و تخریب سکونتگاه‌ها و نیز برخورد با انسان‌‌ها هستند. از دست دادن این شکارچیان باشکوه اثر مخربی بر اکوسیستم جهانی می‌گذارد.

راه حل

«نهاد ابتکاری گربه‌های بزرگ» (Big Cats Initiative) وابسته به انجمن جغرافیایی ملل در سال 2009 توسط دو فیلمساز، حفاظتگرا و کاشف مقیم جغرافیای ملل به نام‌ «دریک ژوبرت» و «بورلی ژوبرت» بنیانگذاری شد. هدف آنها این بوده است که با بکارگیری اقدامات مناسب مطمئن شوند که گربه‌های بزرگ در شرایط طبیعی کاهش نمی‌یابند. آنها با همکاری و مشارکت برجسته‌ترین خبرگان پیشرو گربه‌های بزرگ در سطح جهان، به تحقیقات عملی و پروژه‌های حفاظتی ابتکاری می‌پردازند تا این گربه‌سانان برتر سیاره زمین را حفظ کنند و کمپین آگاهی‌رسانی به مردم جهان را اداره نمایند تا بدینوسیله نوری بر مشکل گربه‌های بزرگ در جهان افکنده شود. این نهاد ابتکاری یک روش سه‌شاخه را برای توقف کاهش جمعیت گربه‌سانان در پیش گرفته است.

ارزیابی. تشکل مزبور بصورت مستمر جمعیت گربه‌های بزرگ سراسر جهان را ارزیابی کرده و نقشه آنها را تهیه می‌نماید و موفقیت اقدامات انجام‌شده را تجزیه و تحلیل می‌کند. این اطلاعات کمک قابل توجهی برای کوشش‌های حفاظتی عملی این تشکل است.

حفاظت. تشکل مزبور از تمام پروژه‌های حفاظتی که توسط مردم ساکن نواحی محل زندگی گربه‌های بزرگ طراحی شده و بکار گرفته می‌شود، حمایت می‌نماید. کمیته حمایت این تشکل در بخش‌هایی از جهان که مردم با حیات وحش درگیر هستند حضور دارد و به آنها کمک می‌کند تا حس همزیستی مسالمت‌آمیز بین گربه‌ها و جوامع انسانی بومی ایجاد شود.

ارتباطات. تشکل ابتکار گربه‌های بزرگ همراه با بخش «شبکه حیات وحش جغرافیای ملل» از طریق کمپین‌ آگاهی‌رسانی همراه با حمایت مالی، به تنویر افکار عمومی در مورد وضعیت کاهش گربه‌های بزرگ در شرایط وحش می‌پردازد. به این ترتیب افکار عمومی از طریق آموزش آزاد و برنامه‌ریزی‌های گربه‌های بزرگ در شبکه حیات وحش جغرافیای ملل تشویق می‌شوند که به محافظت و مراقبت از گربه‌های بزرگ کمک کنند.

http://nationalgeographic.org/projects/big-cats-initiative ‌

استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع مجاز است                   مرتضی بیکی                                                                        ferimora@gmail.com                 تماس با سايت |