زنجره‌ها؛ ظهور میلیاردی پس از 17 سال

دو نوع زنجره پس از 13 و 17 سال تغذیه از شیرابه آوندهای ریشه درختان خزاندار ظاهر می‌شوند. امسال در ماه مه (اردیبهشت) وقتی میلیاردها زنجره سر از خاک بر می‌آورند و نمایش انبوهی از آمیزش‌ و تخمگذاری را آغاز می‌کنند، صداهای خاص عملیات جفت‌یابی آنها در مناطق وسیعی از شمال شرقی آمریکا می‌پیچد. زنجره‌ها پس از جفتگیری و تخمگذاری می‌میرند و 17 سال بعد این پدیده تکرار می‌شود.

cicadas emerge after 17 Years زنجره‌هایی که در ماه مه پیش رو (2016) در بخش‌های از اوهایو،‌ پنسیلوانیا، ‌مریلند و ‌ویرجینیا سر از خاک بر می‌آورند بخشی از «نسل وی» (Brood V) هستند. این مخلوقات متعلق به جنسی (Magicicada) است که 17سال یک بار روی زمین ظاهر می‌شود و بومی مناطق آمریکا شمالی می‌باشد.

سه گونه زنجره در آمریکای شمالی وجود دارد که هر 17 سال یک بار ظاهر می‌شوند در حالی که 4 گونه دیگر منطقه هر 13 سال یک بار ظاهر می‌گردند. گونه زنجره 17 ساله از نظر ظهور برجسته و پر سر و صدایشان جالب توجه هستند. آنها بدن‌های سیاه با رگبال‌های نارنجی و چشمان قرمز روشن دارند. در حالی که این نوع زنجره بصورت دسته‌جمعی ظاهر می‌شوند، ولی فقط 4 تا 6 هفته در روی زمین باقی می‌مانند. آنها برای انسان خطری ندارند ولی گونه نر این زنجره از بس سر و صدا می‌کند حوصله انسان را سر می‌برد. با وجود اینکه زنجره‌ها کاملا تحریک‌آمیز می‌باشند ولی ظهور دوره‌ای آنها کمک شایان برای اکوسیستم آنها محسوب می‌شود.

یکی از دانشمندان علم طبقه‌بندی مولکولی در دانشکده اکولوژی و بیولوژی تکاملی دانشگاه کانکتیکات معتقد است که ظهور این زنجره‌ها منبع غذای مناسبی برای دیگر گونه‌های حیات وحش مثل پرندگان و دیگر حیوانات حشره‌خوار محسوب می‌شوند.

بعلاوه وقتی زنجره‌ها می‌میرند، مواد مغذی قابل توجهی به خاک می‌افزایند که مورد استفاده درختان و نباتات دیگر می‌شود. وقتی زنجره‌های ظاهر می‌شوند، ‌بیومس زیرزمینی آنها کاهش می‌یابد و موش کورها و دیگر حیوانات حشره‌خواری که سال‌های متوالی از آنها تغذیه می‌کرده‌اند بصورت ناگهانی منبع غذا‌شان را از دست می‌دهد.

وقتی زنجره ماده بطور موفقیت‌آمیز جفت‌گیری کرد، تخم‌هایش را روی ترکه‌های جوان درختان می‌گذارد. هر ماده قبل از مرگ 600 تخم می‌گذارد. آنگاه این جریان 17 سال بعد تکرار می‌شوند.

نسل پنجم (Brood V)

گونه‌های مختلف زنجره ماجیسیکادا وقتی دمای 8 اینچی عمق خاک به 64 درجه فارنهایت میرسد از خاک بیرون می‌آیند. یک باران گرم و زیبا نیز ظهور آنها را پیش می‌اندازد. اگرچه بطور دقیق ماه مه زمان خروج آنها است ولی گاه در آوریل بیرون می‌آیند بویژه اگر بهار گرم باشد.

نسل زنجره های دوره‌ای را بر اساس تقویم ظهور آنها طبقه‌بندی می‌کنند. مثلاً در سال 2014 نسل XXII زنجره 13 ساله در لویزیانا و نسل III زنجره‌های 17 ساله در ایلی‌نویز غربی و آیووا شرقی ظاهر شدند. نسل V زنجره‌های 17 ساله که قبلا در سال 1999 ظاهر شده بودند،‌ در سال 2016 در اوهایو شمال شرقی، مریلند غربی، پنسیلوانیا جنوب غربی، ویرجینیا شمال غربی و ویرجینیا غربی ظاهر می‌شوند. ظهور نسل‌های مختلف زنجره‌ها در هر دو نوع 13 و 17 ساله در مناطق مختلف آمریکای شمالی بصورت جداولی تهیه شده است.

http://www.natureworldnews.com/articles/20931/20160418/noisy-recurrence-billions-loud-cicadas-set-emerge-17-year-cycle.htm

http://www.cicadamania.com/cicadas/category/broods/brood-v/ ‌

استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع مجاز است                   مرتضی بیکی                                                                        ferimora@gmail.com                 تماس با سايت |