بزرگ‌ترین درخت جهان

ژنرال شرمن یک درخت سرخ‌چوب (سکویا) غول‌پیکر در جنگل پارک ملی سکویا در ایالت کالیفرنیا است که با براورد حجم 1487 متر مکعب بزرگ‌ترین درخت تک‌تنه زمین محسوب می‌شود اگرچه بلندترین، کلفت‌ترین و پیرترین درخت زمین نیست. ارتفاع و ‌قطر این درخت به‌ترتیب 83,8 و 7,7 متر و سن آن 2300 تا 2700 سال می‌باشد. این درخت بزرگ‌ترین درخت شناخته‌شده بشر نیست زیرا یک سرخ‌چوب ساحلی دیگر در ترینیداد کالیفرنیا که در دهه 1940 بریده شد از نظر حجمی 15 تا 25 درصد بزرگ‌تر از ژنرال شرمن بوده است.

World greatest tree محیط دورتادور تنه درخت ژنرال شرمن در سطح زمین 31/3 متر و حداکثر قطر آن در قائده درخت 11,1 متر است. قطر درخت در فواصل 1,4، 18 و 55 متری زمین بترتیب 7,7، 5,3 و 4,3 متر و قطر بزرگ‌ترین شاخه آن 2,1 است. ارتفاع اولین شاخه بزرگ درخت از سطح زمین 39,6 متر و متوسط گستره تاج درخت 32,5 متر است. این درخت 1487 متر مکعب حجم دارد و بزرگ‌ترین درخت جهان محسوب می‌شود و وزن آن 1910 تن و وزن تنه آن 1121 تن برآورد شده است.

در سال 1897 این درخت به افتخار ژنرال «ویلیام تکومش شرمن» توسط یک طبیعت‌شناس که در گردان زیر دست او خدمت می‌کرد به نام او نامیده شد. در سال 1931 این درخت با «درخت ژنرال گرانت» مقایسه شد و عنوان بزرگ‌ترین درخت دنیا را بدست آورد. یک نتیجه این مقایسه آن بود که برای اولین بار پذیرفته شد که حجم چوب بعنوان استانداردی برای مقایسه اندازه درختان بکار رود.

در سال 1978 یک شاخه با قطر 4 فوت و بلندی 43 متر از درخت فرو افتاد و این سقوط بزرگ‌ترین شاخه درخت را در ارتفاع بالاتر نمایان ساخت و با کمال تعجب اندازه، شکل و موقعیت مشابهی با آن داشت و در نتیجه شکل ظاهر درخت بدون تغییر باقی ماند. در ژانویه 2006، بزرگ‌ترین شاخه درخت که در عکس‌های قدیمی به شکل L دیده می‌شود و در ارتفاع حدود یک چهارم درخت روییده است نیز افتاد در حالی که هیچ شواهدی برای سقوط آن بدست نیامد. این شاخه با محیطی که بزرگ‌تر از خیلی از درخت‌ها است دارای قطر بالای 2 متر و طول بیش از 30 متر بود و در زمان سقوط نرده‌های محافظ اطراف درخت را در هم خرد کرد و سنگفرش اطراف درخت را در هم ریخت. گفته می‌شود این سقوط به معنی ناهنجاری خاصی در سلامت درخت نیست و احتمالاً مکانیسم دفاعی طبیعی در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی است.

بلندترین درخت جهان؛ هایپریون. بلندترین درخت روی زمین درخت سرخ‌چوبی بنام «هایپریون» در کالیفرنیا شمالی است که ارتفاع آن به 115,5 متر میرسد. این درخت در سال 2006 توسط طبیعت‌شناسان شناسایی گردید. محل استقرار آن در پارک ردوود کالیفرنیا برای مردم اعلام نشد زیرا احتمال آن میرود که هجوم مردم موجب تخریب اکوسیستم اطراف آن گردد. این درخت 530 متر مکعب چوب دارد و سن آن 700 تا 800 سال است. به گفته متخصصین، دارکوب‌ها در قسمت‌های بالایی درخت اثراتی بجا گذارده‌اند که از رشد بیشتر درخت ممانعت کرده است. احتمالاً درخت می‌توانسته به ارتفاع 116 متر نیز برسد. در سال 2012 این درخت در مستند بی‌بی‌سی گزارش شد.

قطورترین درخت جهان، بائوباب. احتمالاً قطورترین درختان جهان بائوباب‌ قاره آفریقا یا سرو است. در فصل بارندگی‌های سنگین، درخت بائوباب سعی می‌کند آب هر چه بیشتری در تنه خود ذخیره کند تا در فصول گرم و خشک آینده دوام بیاورد. قطر تنه این درخت در طول سال تغییر می‌کند.

پیرترین درخت جهان، ‌کاج. پیرترین درخت موجود جهان یک درخت کاج در «گریت باسن» آمریکا است که سن آن به 4 تا 5 هزار سال قبل باز می‌گردد. متأسفانه برای تعیین سن درختان باید تنه آنها را قطع کرد و دایرهای آن را شمارش نمود. قبل از این پیرترین درخت کاج که بر اساس شمارش حلقه‌ها تعیین سن شده بود عمر 3844 سال داشت که در سال 1965 بریده شد.

https://en.wikipedia.org/wiki/General_Sherman_%28tree%29

استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع مجاز است                   مرتضی بیکی                                                                        ferimora@gmail.com                 تماس با سايت |