خرس قطبی؛ شکار خرس دیگر

اخیراً فیلم نادری توسط جغرافیای ملل منتشر شده است که در آن خرس نری در حضور خرس ماده مادر، توله او را می‌کشد و می‌خورد. نرها وقتی زمان، تنگ و آنها گرسنه باشند، به خوردن توله‌ها می‌پردازند. این پدیده را پیش از این نیز بومیان منطقه قطبی می‌دانستند. آنها در اواخر تابستان و اوایل پاییز به شکار توله‌ها می‌پردازند زیرا فک‌ها که شکار طبیعی آنها هستند در دریا به سر می‌برند و دور از دسترس خرس‌های نر می باشند. خرس و خوردن بچه خرس

این فیلم در تابستان سال 2015 و در جریان یک سفر اکتشافی در جزیره بافن کانادا گرفته شده است. توله‌ای که قادر به دویدن درست و حسابی نیست و ماده‌ای که در برابر خرس نر جثه کوچکی دارد و مانعی در برابر او محسوب نمی‌شود. او در برابر مادر توله خرس، گردن و سر توله را به دندان می‌گیرد. ماده با کوشش مختصری برای نجات توله عقب می‌نشیند و از آن می‌ترسد که وعده غذای دیگر او شود.

کانیبالیسم در نتیجه نومیدی

کانیبالیسم در طبیعت وجود دارد و در اسب آبی، سمندر ببری، خرس تنبل و دیگر گونه‌ها مشاهده شده است. خرس‌ قطبی نر دو برابر ماده وزن دارد و کاملاً مهاجم است و وقتی گرسنه می‌شود رفتار کانیبالیستی نشان می‌دهد. ماده‌ها تمایلی به نبرد ندارند علیرغم اینکه شیر دادن توله‌ها به معنی آن است که در مقایسه با نرها ضعیف‌تر و گرسنه‌تر هستند. از طرفی تغییرات اقلیمی وضع را بدتر کرده و این رفتار بیشتر مشاهده می‌شود. یخ‌های قطبی دائماً رو به کاهش است. در سال 2015 دانشمندان کمترین حداکثر وسعت سطح یخ‌ها را در سه دهه اخیر شاهد بودند.

با ناپدید شدن یخ‌ها، ‌قطعه یخ‌هایی که خرس‌ها برای شکار فک از آنها استفاده می‌کنند کاهش می‌یابد. در صورتی که خرس‌ها امکان شکار فک‌ها را نداشته باشند به کانیبالیسم رو می‌آورند. در سال 2004 در دریای بوفورت آلاسکا مشاهده شد که یک نر بالغ یک ماه آبستن را تا کنام او دنبال کرد و او را خورد. چنین رفتاری حداقل برای انسان تا مشاهده آن سابقه نداشته است. احتمالاً این رفتار ناشی از تغییرات اقلیمی است.

http://news.nationalgeographic.com/2016/02/160223-polar-bears-arctic-cannibals-animals-science/ ‌

استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع مجاز است                   مرتضی بیکی                                                                        ferimora@gmail.com                 تماس با سايت |