اخطار برای حفاظت گوشتخواران

کوچک شدن سکونتگاه‌های شکارچیان برتر و افزایش برخورد‌ بین آنها و انسان، دو عامل اساسی در تهدید بقای این حیوانات محسوب می‌شوند. گوشتخواران شامل برخی گونه‌های نمادین است که پایه اساسی اقدامات حفظ تنوع زیستی بر آن نهاده شده و در ضمن منافعی برای انسان دارند. حفاظت از گونه‌های شکارچی برتر گوشتخوار، موجب حفاظت از بسیاری گونه‌های پرندگان، دوزیستان، ‌خزندگان و پستاندارانی می‌شود که در منطقه حفاظت شده آنها به سر می‌برند.

 اخطار برای حفاظت گوشتخواران متخصصین دانشگاه هلسینکی بهمراه دانشمندان تیم بین‌المللی حفاظت و تغییر کاربری اراضی معتقدند که برای پیشگیری از کاهش سکونتگاه‌های گوشتخواران و کاهش برخورد آنها با انسان در مناطق اولویت‌دار تخصیص یافته به محافظت از آنها باید اقدامات عاجل صورت گیرد.

در این بررسی به ارزیابی این مسئله پرداخته شد که چگونه تغییر کاربری اراضی بر مناطق اولویت‌دار از نظر حفاظت گوشتخواران در آینده اثر می‌گذارد. نتایج نشان می‌دهد که گوشتخواران در آینده بطور قابل توجهی در معرض از دست دادن سکونتگاه‌های خود می‌باشند. تعجب اینکه قسمت عمده اراضی اصلی برای حفاظت از گوشتخواران در مناطقی قرار دارد که برخورد بین انسان و آنها بیشترین میزان می‌باشد. در حال حاضر کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیای جنوب شرقی و هند شراکت قابل توجهی در حفاظت از گوشتخواران دارند. در حالی که برخی از گونه‌های کاریزماتیک مثل ببر و خرس پاندا در بستر تغییرات کاربری اراضی در آینده در معرض خطر بالایی قرار می‌گیرند،‌ گونه‌های کوچک‌تر و غیرکاریزماتیک با محدوده زندگی کوچک نیز به یکسان در معرض تهدید‌های ناشی تخریب سکونتگاه‌ها قرار دارند.

گوشتخواران شامل برخی گونه‌های نمادین (آیکونیک) هستند که کمک‌های مالی قابل توجهی را برای حفاظت از تنوع بیولوژیکی جلب می‌کنند و در نتیجه منافع قابل توجهی نصیب انسان‌ها می‌کنند. محافظت از گوشتخواران موجب حفاظت از بسیاری از گونه‌های پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستاندارانی می‌شود که در مناطق اولویت‌دار برای محافظت گوشتخواران زندگی می‌کنند.

«لوک هانتر» رئیس اداره حفاظت از پلنگ پانترا که بزرگ‌ترین سازمان محافظتی از گربه‌های وحشی است اعتقاد دارد دهه‌ها است گوشتخوارانی از قبیل گربه‌های بزرگ با نرخ هشداردهنده‌ای از محدوده‌ طبیعی زندگی‌شان رانده می‌شوند و اکنون می‌توانیم ببینیم که تخریب زیستگاه آنها و امواج شوک ایجاد شده بر حیات وحش هنوز در حال افزایش است. به منظور محافظت از دورنمای سیاره‌ زمین و محافظان آن سرمایه‌گذاری بیشتری از طرف مجامع بین‌المللی مورد نیاز است تا انواع روش‌های محافظتی در درون و بیرون مناطق محافظت‌شده‌‌ای که گوشتخواران در آن می‌خرامند، اعمال گردد.

یکی از اساتید دانشگاه «کوازولو-ناتال» در آفریقای جنوبی تأکید دارد که کاهش برخورد با انسان در خارج از مناطق محافظت‌شده از اهمیت اساسی برخوردار است. اغلب مناطق اولویت‌دار برای محافظت از گوشتخواران در نیمکره جنوبی سیاره ما قرار دارند که در آن جمعیت‌های انسانی درحال افزایش، کشاورزی در حال توسعه و نیازهای توسعه انسانی نیز در بالاترین سطح قرار دارد. لازم است استراتژی‌های حفاظتی مناسبی اعمال گردد بطوری که گوشتخواران در خارج از محدوده‌ها و مناطق محافظت‌شده آنها تحمل شوند و بر منافعی که مردم از این گونه‌ها می‌برند تأکید شود.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160404090709.htm ‌

استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع مجاز است                   مرتضی بیکی                                                                        ferimora@gmail.com                 تماس با سايت |