سگ؛ استفاده بعنوان شاهد در دادگاه

سگ‌ ژرمن شفرد بعد از دو سال آموزش‌ بوی افراد را با دقت بالای 85 درصد تشخیص می‌دهد و هرگز فردی را با فرد دیگر اشتباه نمی‌گیرد. در موارد ضعف تشخیص سگ‌ها، علت آن آلودگی بو یا ناکافی بودن آن است. سگ‌های پلیس باید به ظرف‌های حاوی بوهای مختلف توجه کنند و سپس روبروی ظرف هدف بایستند. سگ شفرد در هر دو مرحله خوب است ولی سگ بلادهوند رد بو را خوب دنبال می‌کند ولی در اطاق بسته قادر به تشخیص مناسب نیست. محققین اینک در صدد تربیت سگ‌های پلیسی هستند که شهادت آنها در دادگاه مسموع باشد.

 سگ؛ استفاده بعنوان شاهد در دادگاه  در سال 2004 یک زن فرانسوی نزد پلیس ادعا کرد که در خودرو‌ خودش مورد تجاوز قرار گرفته و نام مردی را برای پلیس ذکر می‌کند. مرد توقیف می‌شود و انکار می‌کند که در زمان وقوع حادثه در خودرو بوده است. در این زمان پلیس از سگ‌ها استفاده می‌کند. ردیابی بو از صندلی خودرو انجام شد. سگ‌ها بوی صندلی را به خاطر سپردند و آن را با مردی تطبیق دادند که بعدها به گناه خود اعتراف کرد و به زندان رفت. متجاوز، قربانی یک قانون جرم‌شناسی بنام «اصل تبادل لوکارد» (Locard's exchange principle) شده بود: «کسی وارد اطاقی نمی‌شوند مگر چیزی از آن بر دارد و اطاقی را ترک نمی‌کند مگر چیزی را خارج کند». آن چیز می‌توانند DNA، مو،‌ اثر انگشت یا بوی بدن باشد. برای تشخیص بو چیزی بهتر از یک سگ تربیت‌شده نیست!

محققین مرکز تحقیقات عصب‌شناسی لیون فرانسه روی استاندارهای تربیت سگ کار می‌کنند بطوری که بتوان حس بویایی آنها را بعنوان شاهد معتبر در دادگاه‌های سراسر جهان بکار برد. تا کنون در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا این مسئله پذیرفته شده است. دلیل اینکه شهادت سگ بطور گستره مورد قبول قرار نمی‌گیرد این است که تربیت سگ در نقاط مختلف استاندارد بین‌المللی ندارد. استقرار چنین استانداردهایی هدف یک آزمایش در فرانسه بوده است.

سگ‌های شفرد بعد از دو سال آموزش‌ باید بتوانند بوی افراد را با دقت بالای 85 درصد تشخیص دهند و هرگز فردی را با فرد دیگر اشتباه نگیرند. در مواردی که سگ‌ها نتوانسته‌اند بو را تشخیص دهند دلیل آن بوهای آلوده و یا ناکافی بوده است. در عمل پلیس فرانسه از دو سگ در هر حادثه استفاده می‌کند. در برخی موارد جنایی، اشیاء مرتبط با جنایت در بسته‌ای قرار می‌گیرند تا بوی آنها حفظ شود و سگ‌ها بتوانند مدتی بعد از حادثه آن را تشخیص دهند.

سگ‌ها علاوه بر تشخیص افراد، فعالیت‌های دیگری نیز دارند. برخی سگ‌ها بعنوان سگ نگهبان نقش بازی می‌کنند. سگ‌های تیم نجات در تیم‌های فجایعی از قبیل زلزله و... فعالیت می‌کنند. آنها همچنین برای بو کردن مواد انفجاری و مواد مخدر یا یافتن مواد قاچاق از قبیل عاج فیل بکار می‌روند.

آمریکایی‌ها، سگ‌های نژاد «بلادهوند» را در ردیابی جنایات بکار می‌برند ولی پلیس فرانسه از «سگ شفرد» برای این منظور استفاده می‌کند زیرا این نژاد توانایی بالایی برای یادگیری دارد. سگ‌های هوند از نظر دنبال کردن رد بو خیلی خوب عمل می‌کنند ولی وقتی لازم است کاری را در یک اطاق بسته انجام دهند و وظیفه تشخیص را دنبال کنند قادر به همکاری مناسب نیستند. البته سگ‌ها را می‌توان بخوبی با این کار عادت داد. در حالی که انسان‌ها همه جهان را با چشم خود می‌بینند، سگ‌ها از بویایی خود استفاده می‌کنند. در واقع آنها در رنگ‌ها، دست به تشخیص بو می‌زنند و درست به همان اندازه که ما از چشمان خود استفاده می‌کنیم، از بینی خود بهره می‌برند.

وقتی سگی در حال راه رفتن است در حالی که بینی‌اش در سطح زمین قرار دارد، در واقع در حال گرفتن تاریخچه گذشته آن مکان است به این معنی که چه انسانی و نیز چه سگی از آنجا عبور کرده؟ و چه زمانی عبور کرده است؟. سگ‌ها دارای تعداد زیادی گیرنده‌های بویایی در بینی خود هستند. آنها قریب 200 میلیون گیرنده بویایی در بینی خود می‌باشند. در انسان این مقدار به 6 میلیون می‌رسد. نواحی بویایی مغز سگ‌ها نیز بهمان نسبت بزرگ‌تر است.

در سال 2013 دادگاه عالی آمریکا تصویب کرد که شواهد بدست آمده از یک سگ تربیت‌شده در دادگاه مسموع است و این مسئله ناقض اصلاحیه چهارم قانون اساسی نمی‌باشد.

در لیون فرانسه حدود 2 سال طول کشید که 13 سگ تربیت شدند. رویه‌های یادگیری سگها از نظر شناسایی و تشخیص خیلی سخت است. اولین چیزی که باید سگ‌ها یاد بگیرند این است که در ظروف حاوی بوهای مختلف به بینی خود تکیه کنند و سپس یاد می‌گیرند روبروی ظرف هدف بایستند. آنها باید بوی انسان را یاد بگیرند و بوی هر فرد را از فرد دیگر متمایز کنند و سپس بین انسان‌های مختلف تشخیص بدهند. تمام این آموزش‌ها باید بدون حضور آموزش‌دهنده صورت گیرد زیرا سگ‌ها با توجه به زبان بدن آموزشگر و خلق و خوی وی، نشان‌های نامناسبی می‌گیرند که منجر به تشخیص غلط آنها در آزمایشگاه پلیس می‌شود.

به موازات اینکه سگ‌ها یاد می‌گیرند، وظایف آنها نیز سخت‌ و سخت‌تر می‌شود. وقتی کاملاً تربیت شدند، باید بتوانند فردی را که قبلاً در اطاقی نشسته و دیگر در نزدیک اشیاء موجود در آن اطاق قرار ندارد تشخیص دهند. در واقع سگها قادرند بوهای ملایم شخصی را که به اطاق وارد می‌شده تشخیص دهند. حتی آنها می‌توانند بو را با بخش‌های خاصی از بدن فرد نسبت دهند. بموازات اینکه وظایف آنها سخت‌تر می‌شود سگ‌ها نیز حساس‌تر می‌شوند.

وقتی سگ‌ها بوی هدف را تشخیص دادند، ‌در برابر ظرف محتوی آن می‌خوابند و جایزه می‌گیرند. البته مهندسین نیز ماشین‌هایی ساخته‌اند که به بو حساس است ولی هیچیک به حساسیت و مهارت بینی سگ عمل نمی‌کند بخصوص اینکه سگ‌ها می‌توانند یک بو را از میان مجموعه‌ای از بوهای گوناگون تشخیص دهند. سگ‌هایی که در برابر بوی 5 نفر قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق بو کشیدن به هدف برسند. خاطر نشان می‌شود که مقابل شدن با مظنونین با تشخیص مثبت، اغلب منجر به قبول جنایت توسط آنها شده است.

https://www.insidescience.org/content/sniffing-out-criminals/3721

استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع مجاز است                   مرتضی بیکی                                                                        ferimora@gmail.com                 تماس با سايت |